مراحل تعویض تایر زاپاس

خرید لاستیک زاپاس

مراحل تعویض لاستیک زاپاس

 

ممکن است در طول مسیر حرکت و در حین رانندگی، تایر خودرو ما دچار آسیب و پنچری شود، این اتفاق هرچند ناخوشایند، ممکن است برای هر راننده ای رخ دهد. اما طریقه تعویض لاستیک و استفاده از لاستیک زاپاس، نیازمند انجام یک سری مراحل است که ممکن است از نحوه انجام آنها آگاهی نداشته باشیم. در این بخش سعی شده تمامی این مراحل همراه با تصویر در دسترس شما باشد. تمامی این مراحل نیازمند آن است که از پیش لاستیک زاپاس داشته باشید. امروزه اکثر خودروهای روز دنیا بدون لاستیک زاپاس عرضه می‌گردند. لذا پیش از شروع سفر با خودرو، حتماً به خرید لاستیک زاپاس اقدام کنید و یا از سلامت لاستیک زاپاس خودرو خود اطمینان حاصل فرمایید.

حفظ نکات ایمنی ضرروری میباشد

اگر در تعویض لاستیک پنچر با لاستیک زاپاس تجربه ای ندارید، مراحل زیر به شما کمک خواهد کرد:

ابتدا از نوع لاستیک زاپاس خود اطمینان حاصل نمایید. در صورتی که خودرو شما قابلیت نصب لاستیک زاپاس موقتی یا به اصطلاح لاستیک زاپاس فرغونی را دارا می‌باشد، حتماً اقدام به خرید لاستیک زاپاس از این نوع کنید. به دلیل وزن پایین و سهولت نصب، دردسر هنگام تعویض لاستیک زاپاس کمتر خواهد شد و در استفاده های بعدی مقرون به صرفه می ‌باشد.

۱. پیدا کردن مکانی ایمن:

اول از همه باید به سمت منطقه ای ایمن از حاشیه اتوبان و یا جاده حرکت کنید. مثلاً محل پارک اضطراری که در اتوبان ها تعبیه شده است. اگر چنین مکانی وجود نداشت به حاشیه خاکی جاده بروید. اگر اتوبان نه حاشیه خاکی داشت و نه محل پارک اضطراری، توصیه می کنم که با سرعتی محدود(زیر۵۰ کیلومتر) و با روشن کردن فلاشر ها تا پیدا کردن مکانی ایمن رانندگی کنید. هرگز در اتوبان های شلوغ لاستیک را تعویض نکنید. سالیانه صدها نفر در هنگام تعویض لاستیک به علت تصادف با دیگر اتومبیل ها جان خود را از دست می دهند. حفظ جان  و سلامتی شما قابل مقایسه با صدمات وارد شده به لاستیک در حین حرکت تا زمان یافتن محل مناسب توقف نیست.

تلاش کنید در مکانی مسطح قرار بگیرید که شیب نداشته باشد

۲. ترمز دستی را بکشید.

اتومبیل را در دنده عقب برای اتومبیل های دنده دستی و در وضعیت P برای اتومبیل های دنده اتومات قرار دهید. سرنشینان را هم حتماً از خودرو پیاده کنید تا از وزن اتومبیل کاهش یابد و به جک آسیبی وارد نشود.

  ۳. تکه سنگی زیر چرخ های دیگر قرار دهید تا از حرکت اتومبیل جلوگیری کنید. این مورد در سطوح شیبدار بیشتر اهمیت پیدا می کند.

۴. ****حتماً مثلث خطر در خودرو خود به همراه داشته باشید و به هنگام تعویض تایر زاپاس، آن را در فاصله ۱۰ الی ۱۵ متری با محل خود قرار دهید تا رانندگان متوجه حضور شما در حاشیه مسیر شوند.****

 

۵. وسایل مورد نیاز برای تعویض لاستیک را از خودرو خارج کنید. این وسایل معمولاً درون جعبه ای طراحی شده اند که داخل رینگ لاستیک زاپاس قرار گرفته است. شامل جک بالابر خودرو، آچار چرخ مخصوص خودرو و ادوات مورد نیاز هر خودرو بسته به نیاز و نوع رینگ میباشد.

 ۶. ابتدا به وسیله آچار چرخ مخصوص، پیچ های لاستیک پنچر شده را کمی شل کنید

. این کار برای این است که اگر بعد از بالابردن اتومبیل توسط جک بخواهیم پیچ ها را شل کنیم، ممکن است در اثر فشار زیاد، اتومبیل از روی جک سٌر بخورد. پس بهتر است قبل از بالابردن اتومبیل روی جک، ابتدا پیچ ها را کمی شل کنیم. تا حد نیم دور. همیشه به یاد داشته باشید که ۹۹ درصد پیچ ها بصورت ساعتگرد سفت (بسته) می شوند و بصورت پادساعتگرد شل (باز) می شوند. نه تنها پیچ، بلکه شیرهای آب و انواع فلکه ها نیز اینچنین هستند.

Screenshot 2016-04-16 13.27 .27

۷. جک اتومبیل را در مکان مناسب زیر اتومبیل قرار دهید.

فاصله جک از انتهای بدنه باید حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر باشد. اگر دقت کرده باشید، زیر بدنه اتومبیل لبه های تیزی وجود دارد که باید داخل شکاف جک قرار گیرد.

Screenshot 2016-04-16 13.26 .52 1

۸. به آرامی جک بزنید و پیچ آن را توسط اهرم آن بچرخانید تا اتومبیل بالا رود تا زمانیکه لاستیک از روی زمین حدود ۲ الی ۵ سانتی متر بلند شود و براحتی بتوانید آن را از محل نصبش خارج کنید، قبل از اقدام به خارج کردن لاستیک، از حفظ تعادل خودرو اطمینان حاصل کنید، ممکن است جک روی زمین ثابت نباشد و در حین کار خودرو از روی جک جابه جا شود که این عمل  حادثه ساز است، در صورت عدم حفظ تعادل جک را پایین آورده و مجددا بعد از ثابت کردن پایه جک در سطحی صاف اقدام به بالا بردن خودرو کنید.
طریقه چرخاندن اهرم جک ( در اکثر خودرو ها به همین صورت است ) در تصویر زیر قابل مشاهده میباشد.

Screenshot 2016-04-16 13.26 .43

۹. مهره‌ها را از روی چرخ باز کنید.

لاستیک را به طور کامل از محل خود در آورید و در محل امنی قرار دهید که در صورت در رفتن جک آسیبی به اتومبیل  نرسد. بهترین جا زیر بدنه اتومبیل است. لاستیک جدید را جا بزنید . سوراخ‌های رینگ زاپاس را در امتداد پیچ‌ها قرار داده و با کمی فشار و به آرامی لاستیک را جا بزنید.

Screenshot 2016-04-16 13.45 .31

۱۰. پس از جا زدن لاستیک‌ها، مهره‌ها را ابتدا با دست ببندید و به صورت یکی در میان و ضربدری کمی با استفاده از آچار سفت کنید. اما فشار زیادی وارد نکنید چرا که ریسک در رفتن اتومبیل از روی جک را افزایش می دهید. با توجه به تعداد مختلف مهره ها در خودروهای مختلف، به روش زیر عمل کنید:

وقتی که مطمئن شدید پیچ ها را به درستی سفت کرده اید، اهرم جک را در جهت مخالف بچرخانید تا اتومبیل پایین بیاید. سپس با آچار چرخ بصورت ضربدری پیچ ها را خوب سفت کنید. اگر صدای ( خِرِچ ) شنیدید، دیگر پیچ ها را بیش از این سفت نکنید! چون ممکن است خورده شوند.

Screenshot 2016-04-16 13.26 .31

لاستیک کهنه را در صندوق قرار دهید و در اولین فرصت به پنچرگیری ببرید. سپس در اولین فرصت اقدام به خرید لاستیک زاپاس نمایید. برخی از لاستیک های زاپاس که در خودرو های امروزی مشاهده می‌فرمایید که به لاستیک زاپاس فرغونی یا لاستیک زاپاس موقتی مشهور هستند، تنها یک بار قابلیت استفاده دارند و پس از آن می‌بایست اقدام به خرید لاستیک زاپاس نو برای خودرو نمود.

*****توجه داشته باشید که لاستیک پاره شده، مخصوصا از ناحیه دیواره لاستیک قابل تعمیر نیست و ارزش استفاده مجدد را ندارد و احتمال وقوع حادثه را افزایش میدهد، سلامتی شما و سرنشینان مهم ترین مسئله است.*****

وسایل پنچرگیری را نیز بصورت منظم در اتومبیل قرار دهید(در جای مخصوص).

نکته: اگر لاستیک زاپاس سایز دیگر لاستیک ها نبود، با سرعت زیر ۵۰ کیلومتر بر ساعت تا اولین مکانیکی رانندگی کنید و آن را تعویض کنید. سرعت بیشتر موجب آسیب دیدگی خودرو می شود.

 بازار لاستیک ایرانیان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *