عملکرد آج لاستیک

آج لاستیک به دلیل تماس مستقیم با سطح آسفالت، نقش مهمی در بازدهی و عملکرد لاستیک خودرو شما ایفا میکند، با توجه به شرایط جاده ای و جغرافیایی مورد استفاده، تایر ها با آج های مختلف بازدهی متفاوتی دارند…

برای افزایش کارایی رویه تایر، علاوه بر استفاده از مواد تشکیل دهنده ی خاص، که ضامن حفظ کیفیت محصول میباشد، تولید کنندگان معتبر جهانی این رویه را با طرح هایی خاص و با کارایی مشخص شیار دار میسازند. این نوع طرح و شیار را آج تایر می نامند. طرح گل، علاوه بر زیبا کردن ظاهر لاستیک، در کارکرد بهینه آن از نظر چنگ زنی بهتر، ترمز گیری مناسب در شرایط مختلف بارانی و برفی و … ، راندن آب در سطح جاده به طرفین مسیر حرکت تایر و همچنین خنک کردن تایر بسیار موثر است

نام طرح آج تایر

    این مشخصه به جهت شناسایی و معرفی طرحهای مختلف تایرها به خصوص در بازار بر روی دیواره آنها حک می شود و در شرکتهای مختلف بسیار متنوع بوده و با یکدیگر متفاوت است. نام گذاری آج لاستیک براساس استاندارد های شرکت تولید کننده بوده و کمپانی های مختلف روش های مختلفی اتخاذ میکنند. برای مثال یزد تایر از نام هایی مانند اورانوس، ونتوس و … استفاده میکند، کمهو از کد هایی مانند: KH11 ، KH22 و … و مکسس از نام هایی مانند MA-Z1 ، Mudzilla و …

به همین ترتیب تمامی کمپانی ها روش های منحصر به فردی در این نام گذاری اتخاذ میکنند.

طرح آج های مختلف

تایر با طرح آج جهت دار ( یک سویه ) DIRECTIONAL

طرح آج جهت دار که به صورت حرف V میباشد، با فضاهایی بزرگ و شیارهای زیاد بین بلوک های آج…

این طراحی و ساختار سبب بهبود عملکرد لاستیک در سرعت های بالا و همچنین افزایش ضریب انحراف مسیر آب در سطوح خیس میشود.

به همیل علت استفاده از این طرح آج برای کسب حداکثر بازدهی در سرعت های بالا توصیه میشود.

در دیواره تایرهایی با این طرح آج، فلش هایی که نشان دهنده جهت چرخش تایر هستند، درج شده است، که به هنگام نصب بر روی رینگ حتماً جهت آنها باید رعایت شود.

 

تایر با طرح آج متقارن SYMMETRICAL

همانطور که از اسم این نوع طرح آج پیداست، شیارهای آن در تمام رویه لاستیک به صورت متقارن تکرار شده است.

این نوع طرح گل رایج ترین طرح مصرفی برای خودرو های سواری و شهری میباشد. استفاده از آنها در محورها محدودیتی ندارد و جهت استفاده ی آنها مانند

طرح گل جهت دار نمیباشد. این نوع تایرها را برای حفظ طول عمرلاستیک میتوانید به صورت متناوب در محورها جابه جا کنید

.

 

تایر با طرح آج نامتقارن ASYMETRICAL

طرح گل نامتقارن که اکثراً مورد استفاده خودرو های اسپرت میباشد، ترکیبی از طرح های جهت دار و متقارن میباشد که مزایای هر دو مدل طراحی را داراست به طوری که عملکرد خوبی در هر دو سطح خشک و خیس جاده از خود نشان میدهد. قسمت درونی تایر معمولاً برای بهبود عملکرد در سطوح بارانی و خیس و قسمت بیرونی لاستیک برای بهبود عملکرد در سطوح معمولی و خشک، طراحی میشود. برای کسب حداکثر بازدهی از این طراحی، لازم است که هنگام نصب بر روی رینگ، جهت درون و یا بیرون لاستیک با آنچه در دیواره آن با کلمات Outside و Inside  درج شده است، رعایت شود.

 

تایر با طرح آج جهت دار – نامتقارن DIRECTIONAL/ASYMMETRICAL

یکی از بهترین طرح ها برای آج تایر میباشد، به نوعی تکامل یافته طراحی نامتقارن است که نقایص فنی و جزئی آن برای استفاده در خودروهای پیشرفته و  سوپراسپرت برطرف شده است. خاصیت آبگریزی بالا و انحراف مسیر آب در سطوح خیس، چسبندگی و عملکرد عالی در سطوح خشک، چرخش باد متناسب با اندازه لاستیک برای خنک کردن و … از جمله مزایای این طرح آج میباشد.  به علت قیمت بالا، معمولاً برای خودروهای اسپرت که سایز محور عقب و جولوی آنها متفاوت است استفاده میشود.

 

M+S یا MS

M+S مخفف کلمات Mud and Snow میباشد، به معنی قابل استفاده در سطوح برفی و  گل و لای!

ترکیب دو حرف M و S و استفاده ی آن در مشخصات لاستیک، همگی به معنی آن هستند که تایر از استاندارد های لازم جهت استفاده در شرایط برفی و سطوح گلی، برخوردار میباشد. این استاندارد از طرف انجمن سازندگان لاستیک تعیین گردیده و به لاستیک هایی که دارای مشخصه های زیر باشند تعلق میگیرد:

-لاستیک باید دارای شیارهای بزرگ در طرح گل خود باشد که از کناره های لاستیک به سمت وسط آن کشیده شده باشد.

-حداقل ۲۵ درصد سطح لاستیک با این شیارها پوشیده شده باشد.

نکات

    بر اساس یک قاعده کلی، طرح آج تایر ها نباید در یک خودرو متفاوت باشند به طوریکه هر چرخ دارای طرحی مجزا باشد، مگر در مواردی که تولید کننده خودرو انجام این عمل را برای بالا بردن کیفیت و بازدهی توصیه کرده باشد. مانند برخی خودرو های سوپر اسپرت، که نه تنها سایز محور های جولو و عقب متفاوت است، بلکه طرح آج هر محور آنها نیز در برخی موارد برای استفاده های خاص متفاوت میباشد.

منظور از طرح آج متفاوت، برند متفاوت لاستیک نیست، برای مثال کمپانی های مختلف طرح آج جهت دار مختلفی تولید میکنند که کلیات طرح با بکدیگر متناسب است.

   همچنین نباید لاستیک هایی با طرح آج مخصوص زمستان را با طرح آج مخصوص تمام فصول و یا لاستیک های اسلیک ( مخصوص پیست مسابقه ) استفاده نمود.

بازار لاستیک ایرانیان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *