انواع غلطک ( غلتک ) یا کامپکتور

غلتک راه‌سازی یا غلتک راه‌سازی نوعی ماشین راه‌سازی است که در عملیات ساخت جاده‌ها و مسیرها از آن استفاده می‌کنند این ماشین برای متراکم کردن مصالح راهسازی کاربرد دارد.
اساسی‌ترین مسئله در راه‌سازی و عملیات ساختمانی، رساندن میزان دانسیته و مقاومت لایه‌های خاک به مقدار مطلوب می‌باشد.
این مقادیر باید در حدی باشد تا سطوح مختلف زمین در اثر تنش‌های وارده ناشی از عبور بار تغییر شکل نداده و بتواند تحمل جذب و انتقال بار از لایه‌های بالاتر به پایین‌تر را داشته باشند. برای این منظور باید لایه‌های مختلف خاک را تاحد قابل قبولی متراکم نمود. تراکم عبارت است از ازدیاد دانسیته خاک از طریق نزدیک کردن ذرات و دانه‌های خاک به یکدیگر که با خارج کردن هوااز فضای خالی بین درات خاک انجام می‌گیرد. عمل اضافه کردن دانسیته خاک در اثر تخلیه آب موجود در آن، تحکیم نامیده می‌شود. تحکیم در طول ماه‌ها وسال‌ها انجام می‌گیرد، در صورتی که عمل تراکم را می‌توان در عرض مدت زمان کوتاهی انجام داد.
خواصی از خاک که با تراکم بهبود می‌پذیرند عبارتند از:
•    اضافه شدن مقاومت خاک
•    کم شدن قابلیت تغییر حجم خاک
•    کم شدن قابلیت نفوذ پذیری خاک
•    میزان تراکم پذیری خاک خود نیز بستگی به عوامل زیر دارد:
•    دانسیته اولیه خاک (دانه بندی خاک)
•    خواص شیمیایی و فیزیکی خاک (نظیر منحنی دانه بندی، چسبندگی و غیره)
•    درصد رطوبت
•    نوع و میزان نیروی متراکم کننده
•    عمل تراکم خاک به وسیله غلتکها انجام می‌گیرد که آنها با استفاده از چهار نوع نیروی به شرح زیر، خاک را متراکم می‌کنند:
•    وزن استاتیکی (اعمال فشار)
•    ارتعاش
•    ضربه
•    عمل ورزیدن (باحرکات خاص، خاک را به اصطلاح عمل می‌آورند)
تمام ماشین آلات تراکم از وزنه سنگین برای ایجاد فشار بر روی خاک و تراکم کردن آن، استفاده می‌کنند. ازآنجا که خاک در اثر نیروی تراکم، تمایل به تغییر محل جانبی نشان می‌دهد، موثرترین روش تراکم، روشی خواهد بود که چنین تغییر محلی را به حداقل برساند. ضربه و ارتعاش نیروهای دخیل مشابه هستندو فقط تواتر آنها فرق می‌کند. نیروهای ضربه‌ای معمولاً دارای تواترکمتر هستند.

غلتک‌ها با توجه به نوع آنها و نوع عمل تراکمی که اانجام می‌دهند دارای ۲ تا ۲۰۰ اسب بخار می‌باشد. مشخصات فنی و ظرفیت غلتکها بر اساس موارد زیر تغییر می‌کند:
•    میزان وزن (استاتیکی) که دارند.
•    مقدار ضربه‌ای که وارد می‌کند.
•    مقدار لرزشی که به وجود می‌آورد.

غلتک‌ها بر اساس اجزاء تشکیل دهنده آنهاو قابلیت هایشان به ۷ دسته زیر طبقه‌بندی می‌شوند:
•    غلتک‌های پاچه بزی(Tamping foot rollers)
•    غلتک‌های شبکه‌ای(Grid or mesh rollers)
•    غلتک‌های ارتعاشی(Vibratory rollers)
•    غلتک‌های فولادی صاف(Smooth steel drum rollers)
•    غلتک‌های پنوماتیک (چرخ لاستیکی)(Pneumatic rollers)
•    غلتک‌های کفشک دار(Segmented pad rollers)
•    تراکم کننده‌های شبه بلدوزر

غلتک های پاچه بزی
مناسب ترین غلتک جهت متراکم نمودن خاکهای ریز دانه حاوی رس ولای غلتکهای پاچه بزی هستند.این غلتکها که بین ۳ تا ۱۸ تن وزن دارند ومی توانند فشاری بین ۷ تا ۵۶ کیلوگرم بر سانتی مترمربع برزمین وارد نمایند.ضخامتی که با این غلتکها قابل تراکم می باشد بستگی به بارهای غلتک دارد که بین ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر هستند،سرعت حرکت این نوع غلتکها که اکثراً با یدک کشیده می شوند۸ تا ۱۶ کیلومتر درساعت می باشند که درهنگام متراکم نمودن خارها درخاک فرو رفته از پائین تا بالا باعث تراکم خاک شده و زمانی که خارها دیگر درخاک فرو نروند نشاندهنده آن است که لایه خاک متراکم شده است.نوع دیگری از غلتکهای پاچه بزی موجود هستند که خارهای پهن داشته و به غلتک پاچه فیلی معروف می باشند. ازآنها جهت متراکم نمودن وتثبیت خاک استفاده می شوند.نمونه ای دیگری ازغلتکهای پاچه بزی غلتکهای مشبک می باشندکه به جای خار دارای یک شبکه فلزی هستند که از میله های فلزی به قطر ۳تا ۴ سانتی متر تشکیل شده اند. این میله ها قادرند با فشار قابل توجه ای که به زمین وارد می کنند سنگها را شکسته ویا خورده سنگها را به درون زمین فرو برده و توده ای توپر و متراکم به وجود آورند.

غلتک پاچه بزی دارای استوانهای مجهز به تعدادی پایه های بیرون آمده است واین پایه ها که به پاچه بزی موسومند به عمل تراکم کمک میکنند. وجه تسمیه پاچه بزی این است که عمل کوباندن این غلتک شبیه اثری است که یک گله گوسفند یا بز بر روی زمین بر جای میگذارند. انواع پاچه در اندازه ها واشکال مختلف موجود هستند. این غلتک عمل تراکم را با استفاده از فشار استاتیک و همچنین کنترل انجام میدهد . این غلتک در ضمن تقریباً عمل ضربه ای هم انجام میدهد، اما در هنگام وارد شدن به زمین و خارج شدن از آن، دانه های خاک را تغییر مکان داده سطح زمین را می درد. این غلتکها معمولاً دارای چندین استوانه بوده وبه صورت جفتی هم بکار می روند. مقدار فشار تماس با مساحت سطح پایه ها و وزن غلتک تغییر می کند. بعضی از انواع غلتکهای پاچه بزی بصورت ضربه ای هم کار کرده و تواتر ضربه ها تقریباً به حد غلتکهای لرزنده میرسد. این نوع غلتکها با سرعت بیش از ۱۵ کیلومتر در ساعت می توانند فعالیت نمایند.

غلتک صاف یا چرخ فولادی
این نوع غلتکها هنوز هم به طور وسیع درعملیات ساختمانی به کار میروند این غلتکها جهت متراکم نمودن سطح آسفالت جاده ها مورد استفاده قرار میگیرد این نوع غلتکها دارای انواع متفاوتی هستند که متداول ترین آنها عبارتنداز: غلتک سه چرخ ( دومحوری ) غلتک دومحوری تاندم و غلتک سه محوری تاندم.
غلتکهای پنوماتیک در انواع مختلف موجودند انواع اصلی آن عبارتند از غلتک چند چرخ و غلتک پنوماتیک سنگین. ازغلتکهای پنوماتیک سنگین در تراکم لایه های ضخیم خاک به میزان زیاد استفاده میشود. غلتکهای چند چرخ معمولاً برای انجام کارهای پایانی روی خاک و سطوح آسفالتی بکار میرود. نوع نیروی متراکم کننده در این ماشینها بیشتر وزن ماشین و کنترل میباشد .
این نوع غلتکها شبیه پاچه بزی بوده  فقط بجای پایه های پاچه بزی صفحات نسبتاً بزرگتر فولادی بر روی استوانه غلتک سوار شده اند. این نوع غلتکها درحین عمل تراکم اختلال کمتری درسطح خاک ایجاد مینمایند. تمام چهار نوع نیروی متراکم کننده در این نوع غلتک زنی موثر است .

غلتک چرخ لاستیکی
این غلتک ها مسطح بوده وقوانین اعمال فشاردرمورد تراکم خاکهای زیرسطح درباره آنها صادق است بعضی ازاین غلتکها خود محرک بوده وبعضی دیگر ممکن است توسط ماشین آلات دیگر کشیده شوند.
غلتکهای پنوماتیک دردونوع اصلی غلتک چند چرخ وغلتک پنوماتیک سنگین موجود میباشند ازغلتک های سنگین پنوماتیک درمتراکم کردن لایه های ضخیم خاک استفاده میشود غلتکهای چند چرخ برای انجام کارهای پایانی و سطوح آسفالت و خاکریز سدها استفاده میشود.

یکی از قسمت های مهم این مدل از غلتک ها، چرخ لاستیکی آنها میباشد. کیفیت و سلامت لاستیک غلتک نقش مهمی در افزایش کارایی دستگاه دارد، ازین رو انتخاب تایر مناسب امری الزامی برای غلتک میباشد.، وب سایت بازار لاستیک نماینده انحصاری تمامی لاستیک های سنگین مناسب غلتک از بهترین برندهای روز دنیا میباشد. جهت دریافت مشاوره و خرید لاستیک غلتک با ما تماس حاصل فرمایید. ۰۲۱۳۳۹۷۷۰۴۹ و ۰۲۱۳۳۵۳۰۴۸۲

بولدوزر های متراکم کننده
این بولدوزهای دارای چرخهای فلزی با زائده های پاچه بزی هستند به طوری که می توانند درزمان هل دادن خاک های سست خاکهای زیرین را متراکم کنند لازم به تذکر است که این ماشین های صرفا برای متراکم نمودن خاک به کارنمی روند بلکه درموارد خاصی مانند توده کردن خاکهای سست درضمن انجام کار مسیر راه را بازکرده و کار راحت تر انجام میگیرد کلیه مشخصات تراکتورها و غلتکهای پاچه بزی برای این ماشین صادق است.

کامپکتور های دستی
غلتکهای لرزنده در اندازه های مختلف از غلتک کوچک دستی با صفحه فلزی لرزان گرفته تا غلتکهای بزرگ خودرو که دارای استوانه های صاف یا پاچه بزی میباشند،موجود میباشد. بسیاری از انواع این نوع غلتکها دارای تواتر ودامنه نوسان قابل تنظیم میباشند تا عمل تراکم به دلخواه انجام پذیرد. این نوع غلتک ها در حین کوبیدن خاک مقداری از رطوبت خاک را نیز کم میکنند که این عمل در مورد تراکم خاکهای مرطوب مزیتی محسوب میشود . نیروی متراکم کننده غلتکهای لرزنده اساساً در نتیجه ارتعاش و وزن استاتیکی غلتک میباشند .
در واقع در پروژه های راهسازی در مکان هایی که قادر به استفاده از ماشین الات سنگین جهت تراکم نباشیم از کمپکتور های دستی استفاده میکنیم . بعنوان مثال در نوار حفاری های با عرض کم و یا پیاده رو ها و … ، لذا میزان تراکم در این نوع عملیات به صد در صد نمی رسد.

بازار لاستیک ایرانیان

عرضه کننده تایرهای مخصوص انواع غلتک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *