تاریخ تولید تایر و بهترین زمان استفاده از آن

تاریخ تولید لاستیک

بهترین زمان استفاده از لاستیک چند سال است؟

لاستیک خودرو پس از چند سال فاسد میشود؟

لاستیک نیز مانند هر محصول مصرفی دیگر دارای تاریخ تولید است و در یک بازه زمانی مشخص قابل استفاده میباشد، نحوه درج تاریخ تولید در تمامی لاستیک های سواری به صورت یک استاندارد جهانی است که در ادامه به توضیح آن می پردازیم..

نحوه خواندن تاریخ تولید درج شده بر دیواره لاستیک

   تاریخ تولید تایرها از مشخصاتی است که شرکت های تولید کننده تایر بر اساس اجبار موسسه استاندارد ملزم به درج آن بر روی دیواره تایر هستند . هر چند که ثبت شماره سریال در شرکتهای داخلی کشور با هم متفاوت است و معمولا همراه با تاریخ تولید یک سری اطلاعات دقیقتر دیگر مثل شماره قالب و پرس پخت ، روز ، شیفت تولید وحتی پرسنل تولید کننده ، را که صرفا برای ردیابی های داخل کارخانه است ثبت می کنند.

    اما آنچه که در تمام دنیا مرسوم است و تمام شرکتهای تولید کننده تایر های رادیال آن را رعایت میکنند اینگونه است که تاریخ تولید، به صورت یک عدد چهار رقمی که بیانگر هفته و سال تولید آن (میلادی) است ذکر می گردد .

    دو رقم اول از سمت چپ نشان دهنده شماره هفته و دو رقم بعدی نشان دهنده سال تولید است.

به عکس زیر توجه کنید:

در عکس بالا، دو رقم اول یعنی ۱۷ به معنی هفته ی هفده ام و دو رقم دوم ۰۹ به معنی سال ۲۰۰۹ میلادی میباشد.

همچنین در کنار این عدد چهار رقمی حروف دیگری نیز نوشته شده است، همانطور که پیش تر اشاره کردیم درج این علائم و حروف به نوع سازنده و کمپانی تولید کننده بستگی دارد و نمایانگر اطلاعات جزئی از محصول میباشد.

برخی تولیدکنندگان در کنار تاریخ از این مدل علائم و حروف استفاده میکنند که تفاوتی در استاندارد ثبت تاریخ بر روی بدنه ایجاد نمیکند.

در زیر نمونه های دیگری از درج تاریخ بر روی بدنه لاستیک را مشاهده میکنید:

تاریخ انقضاء لاستیک!

 بدیهی است که هرچه تاریخ تولید لاستیک به روز تر باشد، لاستیک نرم تر است و قابلیت انعطاف پذیری بیشتری نسبت به تایر های دیگر دارد و میتوان حداکثر کیفیتی که تولید کننده برای عرضه تایر خود تضمین کرده است را از این محصول انتظار داشت.

 اما به طور کلی نمی توان تاریخ انقضا به لاستیک ها نسبت داد و لاستیک ها را بعد از ۴ یا ۵ یا … سال کاملاً غیر قابل استفاده و مستعمل تصور کرد.

با توجه به نظریه کارشناسان در این زمینه، در صورتی که تایر در شرایط مطلوب ( دور از نور خورشید و در فضای سرپوشیده ) نگهداری شود، بهترین زمان استفاده و کسب حداکثر بازدهی تا ۶ سال پس از تاریخ تولید میباشد.

 از آنجایی که تایر نقش مهمی در حفظ امنیت خودرو و سرنشینان ایفا میکند، در صورت نگهداری در شرایط غیر مطلوب، و یا استفاده ی ناصحیح از لاستیک، این محصول نیز مانند هر کالای دیگر دچار آسیب شده و استفاده از آن امری غیر قابل توجیح است.

بازار لاستیک ایرانیان

www.BazarLastik.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *